High Speed UTP Cat5e Networking Cable IEEE 802.3 1000 Base-T
SHENZHEN XINTAIYUE COMMUNICATION CABLE CO.,LTD.
Contact Now
Brand Name : WONTERM
Model Number : WT5803
Certification : CE/FCC/UL/ROHS
Place of Origin : China
MOQ : 30pcs
Price : negotiation
Payment Terms : T/T or western Union
Supply Ability : 2500pcs per month
Delivery Time : 10 working days after received your payment
Packaging Details : First packed in box and then put two boxes in one Carton.
OEM&ODM : Professional customized
Colors : customized
Length : 305m/roll
Function : Networking
Jacket : PVC
Logo/Design : Welcome customized
Number of Conductors : 8
Contact Now
Specifications:
Item
Cat5e UTP Cable
Applications:
I IEEE 802.3: 1000 base-T, 100 base-TX, 10 base-T, PoE, PoE+
CCDDI, Token Ring, ATM,CCTV, Digital video
Ethernet Router, Broadband, baseband analog video
Features:
Performance: UTP, FTP, and SFTP
The cable standard provides performance of up to 100 MHz
For 10BASE-T, 100BASE-TX (Fast Ethernet) and 1000BASE-T (Gigabit
Ethernet)
Foil shield reduces electromagnetic interference (EMI) for optima
Constructions
Diameter:CMR (non-plenum): 6.5 ± 0.2mm
CMP (plenum): 5.5 ± 0.2mm
Shield: Aluminum Foil/Mylar,Braid with bare copper
Drain wire:26 AWG stranded solid tinned copper
Conductors: 26AWG/24AWG solid bare annealed copper
Insulation:
HD-PE
Color code
Pair 1: Blue-white/blue
Pair 2: Orange-white/orange
Pair 3: Green-white/green
Pair 4: Brown-white/brown
Jacket:
Flame-retardant PVC
Electrical
characteristics:
100% FLUKE tested and certified
DC resistance: max 9.38/100m (328ft) @ 20C
Delay skew: 45ns/100m
Velocity of propagation: CMP 72% speed of light ,CMR 70% speed of light
Characteristic Impedance: 100+-15 (frequency 1-100MHz)
Description:
Category 5e cable (Cat 5e) is a twisted pair of cables for carrying signals
The cable standard provides performance of up to 100MHz and is suitable for 10BASE-T, 100BASE-TX (Fast Ethernet) and 1000BASE-T (Gigabit Ethernet)